تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

کشف يک کهکشان جديد که ديده نمي‌شود!!!  ايسنا/ ستاره‌شناسان موفق به شناسايي کهکشاني به بزرگي راه شيري شده‌اند که تقريبا بطور کلي از ماده تاريک که ماده‌اي اسرارآميز و نامرئي است، ساخته شده است.
  تنها 0.01 درصد از اين کهکشان حاوي ماده عادي و قابل مشاهده مانند ستارگان و سيارات است. ساير 99.99 درصد ديگر اين کهکشان قابل مشاهده نيست.
  دانشمندان چندين دهه را به دنبال اين ماده اسرارآميز به تحقيق و بررسي گذرانده و ماهواره‌ها و فضاپيماهاي زيادي را به فضا ارسال کرده‌اند، اما اطلاعي از مواد تشکيل‌دهنده آن وجود نداشته و همچنين هنوز شواهدي در رابطه با اين ماده کشف نشده است. در حال حاضر تنها مي‌توان از تاثير گرانش اين ماده بر روي فضا، به موجوديت آن پي برد.
  باورها بر اين است که 80 درصد فضا را ماده تاريک تشکيل داده و تنها 20 درصد بقيه شامل چيزي است که امروزه آن را مي‌بينيم.
  کهکشان تاريک جديد که "سنجاقک 44" نام دارد، نخستين بار در سال 2015 با استفاده از آرايه تلسکوپ سنجاقک در نيومکزيکو شناسايي شد. اين آرايه با ترکيبي از هشت لنز و دوربين تله‌فوتو براي بررسي اجسامي در فضا طراحي شده که به اندازه کافي براي مشاهده توسط تلسکوپ‌هاي ديگر درخشان نيستند.
  سنجاقک 44 يکي از 47 کهکشان فوق پراکنده‌اي است که محققان دانشگاه ييل در خوشه کما شناسايي کردند. اين خوشه حداقل از 1000 کهکشان برخوردار بوده و در فاصله 300 ميليون سال نوري از زمين واقع شده است. اين فاصله به اندازه کافي براي يک تلسکوپ به منظور مشاهده مناسب است؛ تلسکوپ هابل مي‌تواند تا ميلياردها سال نوري دورتر را نيز ببيند. اما هيچکدام پيش از اين نتوانسته بودند کهکشان‌هايي را که در تاريکي پنهان بودند، شناسايي کنند.
  سنجاقک 44 يکي از درخشانترين و بزرگترين کهکشان‌هاي اين گروه بود که دانشمندان کشف کردند. اما با اينکه از اندازه مشابه کهکشان راه شيري برخوردار است، اما تنها به اندازه يک درصد آن، نور منتشر مي‌کند.
  محققان به تعداد بسيار کم ستاره در اين کهکشان بزرگ مشکوک شدند و به اين نتيجه رسيدند احتمالا ماده تاريک باعث شده تا گرانش کافي در اين کهکشان وجود داشته باشد. آن‌ها براي بررسي ميزان ماده تاريک درون سنجاقک 44، از يکي از بزرگنرين تلسکوپ‌هاي زمين واقع در رصدخانه کک در هاوايي استفاده کرده و حرکت ستارگان اين کهکشان را با استفاده از ابزار DEIMOS دنبال کردند.
  آن‌ها شواهدي مبني بر وجود ميزان بيشتري از جرم در اين کهکشان پيدا کردند که قابل مشاهده نيست. اين محققان همچنين از رصدخانه جميني نيز براي ثبت تصاوير جديدي از سنجاقک 44 استفاده کرده و توانستند تصوير رنگي از آن را بدست بياورند. اين کهکشان کروي در اين تصاوير شبيه به يک لکه کثيف در فضاي عميق است.
  اين تصاوير همچنين به نمايش هاله‌اي از خوشه ستارگان در اطراف اين کهکشان پرداختند که مشابه آن در اطراف راه شيري نيز وجود دارد و محققان معتقدند که ماده تاريک مسئول اين هاله‌هاي نورياست


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 8 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : کهکشان ,ماده ,تاريک ,سنجاقک ,درصد ,مشاهده ,ماده تاريک ,قابل مشاهده ,زمين واقع ,استفاده کرده ,کافي براي ,
  کشف يک کهکشان جديد که ديده نمي‌شود!!!

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149692
 • بازدید امروز :558737
 • بازدید داخلی :49926
 • کاربران حاضر :169
 • رباتهای جستجوگر:457
 • همه حاضرین :626

تگ های برتر