تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

قطاري که 2 روزه به مريخ مي‌رسد


   

  آنا/ چارلز بمباردير، مخترع مونترالي، نمونه مفهومي از يک قطار فضايي با نام «سولار اکسپرس» را معرفي کرده است که مسافران و محموله‌هاي فضايي را با سرعتي وراي سرعت کنوني فضاپيماها به سيارات ديگر حمل کند.

  اگر اين طرح محقق شود، قطار فضايي مسافران را با سرعتي معادل يک درصد سرعت نور- يعني 3000 کيلومتر در ثانيه- حرکت کند و اين يعني سفر بين زمين و مريخ کمتر از دو روز خواهد بود.

  بمباردير در مورد اين ابداعش مي‌گويد: «در سفرهاي فضا، پرهزينه‌ترين بخش فاز شتاب و کاهش سرعت است زيرا انرژي لازم براي اين دو مرحله بسيار زياد است و اين انرژي براي وسيله سنگيني مثل قطار فضايي حتي از آن هم بيش‌تر است. در ضمن، اگر اين قطار بخواهد بار حمل کند، هزينه‌اش خيلي بيش‌تر از اينها مي‌شود».

  وي مي‌افزايد: «به هر حال، زماني که قطار فضايي در مسير اصلي خود قرار گرفت و به سرعت مناسبش رسيد، ميزان مصرف انرژي‌اش به حداقل ممکن مي‌رسد. اين همان ايده‌اي است که قطار فضايي براساس آن بنيان شده است. اين قطار قرار نيست هيچ وقت از حرکت بايستد بلکه کپسول‌ها يا واگن‌هاي فضايي به آن ملحق خواهند شد».

  چيزي که در مورد طرح قطار فضايي مهم است، اين است که اين طرح فقط در حد ايده اوليه است و مشخص نيست که در واقعيت به شکلي ساخته خواهد شد. با اين حال، تيم ايده‌پرداز اين قطار فضايي به راهکارهاي خلاقانه و به دور از ذهن براي برطرف کردن مشکلات سفر انسان به فضا فکر مي‌کنند.

  عملکرد قطار فضايي

  به گفته تيم تحقيقاتي، سولار اکسپرس از چند سري سيلندر هم‌تراز به طول 50 متر درست خواهد شد. شش تا از اين سيلندها که شبيه به واگن‌هاي قطارند، در يک خط مستقيم به هم متصل مي‌شوند و در فضا حرکت مي‌کنند. براي پرتاب اين قطار، که يکي از پرهزينه‌ترين بخش‌هاي سفر فضايي به شمار مي‌رود، از بوسترهاي موشک استفاده خواهد شد که در آن مقادير کمي از سوخت براي تنظيم قطار در مسير درست نگه داشته مي‌شود. سپس قطار بدون نياز به سوخت بيش‌تر، در اطراف اجرام آسماني سرعت مي‌گيرد.

  بمباردير ي‌گويد: «آرايه‌هاي خورشيدي عظيمي در طول مسير قطار قرار مي‌گيرند که با استفاده از ليزر، انرژي خورشيدي را مي‌گيرند و به سوپرخازن‌هاي قطار منتقل مي‌کنند. آبي که از شهاب‌سنگ‌ها يا قمرهاي کوچک به دست مي‌آيد مي‌تواند براي افرادي که در قطار هستند، مصرف شود يا به ايستگاه‌هاي فضايي ديگر منتقل شود. اين آب همچنين مي‌تواند براي توليد هيدروژن و نيروي رانشي مورد استفاده قرار گيرد».

  همانطور که گفته شد، اين قطار از حرکت نمي‌ايستد و در عوض زماني که اين قطار در حال حرکت دور سيارات است، بخش‌هايي براي جمع‌آوري وسايل و پياده کردن مسافر به آن اضافه مي‌شود. در واقع، همين حرکت مداوم، هزينه‌هاي گزاف بسياري را کاهش مي‌دهد.

  این مطلب تا کنون 55 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 9 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : قطار ,فضايي ,سرعت ,استفاده ,مي‌کنند ,مورد ,قطار فضايي ,مي‌تواند براي ,قطار قرار ,
  قطاري که 2 روزه به مريخ مي‌رسد

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149692
 • بازدید امروز :559995
 • بازدید داخلی :50130
 • کاربران حاضر :172
 • رباتهای جستجوگر:480
 • همه حاضرین :652

تگ های برتر